Kişisel Gelişim Danışmanlığı Nedir?

Kişisel Gelişim Danışmanlığı Nedir?

Kişisel gelişim danışmanı, ister kariyerinizde olsun, ister iş kurun, ister boşanma gibi büyük bir olaydan sonra hayatınızı tekrar yoluna sokmaya çalışıyor olun, kişisel gelişim için bir eylem planı geliştirmenize yardımcı olacak bir süreçte size rehberlik edecektir. Bu faaliyetleri kesinlikle kendi başınıza halledebilecek olsanız da, kişisel gelişim danışmanı size birçok şekilde yardımcı olabilir. Kişisel gelişim danışmanı, güçlü yönlerinizi, zayıf yönlerinizi, yeteneklerinizi, becerilerinizi, ilgi alanlarınızı ve kişilik türünüzü keşfetme yolunda adım adım ilerleyerek size yardımcı olabilir. Kişisel gelişim danışmanı engellerinizi belirlemenize ve bu engelleri aşmanın yollarını belirlemenize yardımcı olabilir. Son olarak, kişisel gelişim danışmanı, varlığını fark etmemiş olabileceğiniz ek bilgi ve kaynakları sağlayarak size yardımcı olabilir.

Nasıl Bir Yol İzlenir?

Tipik olarak, kişisel gelişim danışmanınızın size sunacağı ilk adım değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmeler hem danışmanınıza hem de size güçlü yönleriniz, umutlarınız, hayalleriniz, korkularınız, zayıflıklarınız, yetenekleriniz, becerileriniz, ilgi alanlarınız ve ihtiyaçlarınız hakkında çok şey söyleyecektir. Tüm bunlar kişisel gelişim için doğru yolu belirlerken önemlidir. Tüm bu soruların cevaplarını bildiğinizi düşünüyorsanız, kendiniz hakkında öğrenecekleriniz sizi şaşırtabilir. Bu önemli adımdan sonra, kişisel gelişim danışmanınız, kişisel veya kariyer gelişimi için ne istediğinize karar verme ve oraya nasıl ulaşacağınız konusunda size yol gösterecektir. Bu, hedefler belirlemeyi, bu hedeflere ulaşmak için ne yapılması gerektiğine karar vermeyi, engelleri belirlemeyi ve bu engelleri kaldırmanın yollarını belirlemeyi içerecektir. Hedeflerinizi, zaman çizelgenizi ve kaynaklarınızı elinize aldıktan sonra, kişisel gelişim danışmanınız sizi desteklemek ve nihai hedefinize giden yolun her adımında size yardımcı olmak için orada olacaktır.

Hangi Konular Üzerinde Durulur?

Bir kişisel gelişim danışmanı ile yaptığınız her şey, hedefler belirlemek, bunlara nasıl ulaşılacağını belirlemek ve başarı için bir zaman çizelgesi belirlemekle ilgili olacaktır. Danışmanınız destek ve kaynaklarla bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için orada olacaktır. Kişisel gelişim danışmanının en önemli rollerinden biri bir destek sistemi olmasıdır. Özellikle ailesi olmayan ya da ailesi ile çok az teması olanlar için, danışman tarafından sunulan destek ve motivasyon, kişisel gelişim elde etme başarınızı önemli ölçüde etkileyebilir.

Ne Sıklıkla Görüşülür?

Kişisel gelişim danışmanıyla çalıştığınızda, koçluk, ödev, tartışma veya değerlendirmeler için danışmanınızla görüşeceksiniz. Bu toplantılar bir ofiste, telefonla, e-postayla, sohbet odasında veya anlık mesajlaşma aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Toplantılar genellikle haftada iki ila dört kez, yaklaşık bir saat sürecektir. Bununla birlikte, ek yardıma ihtiyaç duyulursa, kişisel gelişim danışmanı genellikle bir sonraki toplantıya kadar bekleyemeyen acil ihtiyaçlar için telefon veya e-posta yoluyla ulaşılabilir olacaktır. Tekrar belirtecek olursak, tüm bunları kişisel gelişim danışmanı olmadan da yapabilirsiniz. Ama size yardımcı olacak birileri olduğunda harika şeyler başarmak daha kolay değil mi? Tabi ki öyle! Kişisel gelişim danışmanının amacı budur. Danışman yardımcınızdır ve sizin için çalışır. Başka bir sebep ya da amaç için değil, hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için orada olacak. Hiçbir gizli gündem olmadan, başarılı olmak için gereken yardım ve desteği almanın daha iyi bir yolu yoktur.