BES Neden Avantajlı Bir Sistemdir?

BES Neden Avantajlı Bir Sistemdir?

Prim gününü tamamlayan ve belirli bir maaş almayı hak eden kişiler emekliye ayrılarak çalışma hayatlarına son noktayı koyarlar. Bu durum çalışma dönemindeki maaş miktarında düşüşe neden olur. Birçok insan sırf maaşlarındaki bu düşüş yüzünden emeklilik hayallerini ertelemeyi tercih ederler. Oysa BES uygulaması ile devlet teşviki alan emekliler belirli bir birikim yaparak hayalini kurdukları emekliliği yaşamaya hak kazanırlar. BES hakkında bilgi almak için online internet sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

BES Nedir?

İnsanca bir yaşam için gelirinizin giderlerinizde fazla olması gerekir. Ancak günümüzde emekli maaşları öyle düşüktür ki pek çok insan bu maaş ile geçinememektedir. Bireysel emeklilik uygulaması, emekli olmak isteyen ancak maddi açıdan zorlanacağını düşünen çalışanların ileriye dönük yatırım yapmasını sağlayan bir sistemdir. Sisteme 45 yaş altı tüm çalışanlar zorunlu olarak dahil edilir ve bu çalışanların maaşlarından belirli oranda BES kesintisi yapılarak bu bir fonda biriktirilir. Böylece çalışma hayatı sona eren bir birey bu kesintilerin oluşturmuş olduğu havuzda önemli miktarda tasarruf sağlamış olur. Bu tasarrufu maaşına yansıtabileceği gibi eğitim gibi bir amaca yönelik olarak da kullanabilir.

BES’in Avantajları Nelerdir?

İster zorunlu ister isteğe bağlı BES olsun, emeklilik döneminde prim ödemesi yapılanların daha rahat olmasını sağlar. Bireysel emeklilik sistemine katılanlara devlet tarafından belirli miktarda destek ödemesi yapılır. Sadece sigortalı değil aynı zamanda ailesi de bu sistemin faydalarından yararlanabilir. Sistemin işleyişi ve prim ödemeleri hakkında online internet sayfalarından bilgi alabilirsiniz.