Proje Kargo Taşımacılığı Nedir

Proje Kargo Taşımacılığı Nedir

Türkiye’den Almanya’ya Taşınmak

Bu alanlarda genellikle ağırlıkları da ölçüleri nedeni ile standart araç ve ekipmanlar kullanılarak bunlar ise tır, konteyner vb. gibi taşınması mümkün olmayan gabari dışı yüklerin lojistiklerinde özellikle de nakliye, vinç montaj vb. gibi çözüm ve elleçleme gerektiren denizyolu, karayolu, havayolu taşımacılıklarını kapsayan alanlardan bir tanesi olmaktadır. Bu hizmetler ise Almanya nakliye olmak üzere birçok ülkelere de Türkiye tarafından sağlanmaktadır. Aynı zamanda ise sektörel olarak da özel elleçleme kriterleri olan özel bir operandım gerektiren işler de proje kargo taşımacılık sistemleri altında takip edilmektedir. Bunlar ise savunma sanayi yükleri, sondaj sahası lojistik, kuru yük kiralama vb. hizmetlerdir.

Endüstriyel taşımacılık alanlarında ise proje kargı departmanı, endüstriyel proje kargo taşımacılıkları kapsamında sektöre özel çözümleri ile hizmet vermektedir. Almanya nakliye olmak üzere uluslararası taşımacılık hizmetleri de ülkemizde yer alan konusunda uzman ve deneyimli firmalar tarafından sunulmaktadır. Aynı zamanda ise enerji, rüzgar, trafo, yol, köprü, havaalanı, fabrika kurulum, yenileme vb. inşaat projeleri, prefabrik yaşam üniteleri hizmetleri sunulmaktadır. Endüstriyel projeler için gerekli olan bütün nakliye elleçleme uzmanlıkları ve yeterliliğine sahip olan firmalar kargo departmanı, yükleme kapsamının gerektirdiği bütün nakliye çözümlerini, henüz saha uygulamalarına geçirilmeden önce gerekli olan bütün detaylandırmalar yapılmaktadır. Saha elleçleme liman operasyonu, iç nakliye operasyonu, saha tahliye montaj vb. gerekli olan bütün hizmetler de yine uzman firmalar tarafından kaliteli ve güvenilir şekillerde sunulmaktadır.

Türkiye’nin herhangi bir bölgesinden Almanya’nın bir bölgesine taşınmak mı istiyorsunuz? Bu alanlarda ilk olarak bilinmesi gerekmektedir ki Almanya nakliye hizmetleri kapsamında ilk olarak uluslararası taşınmalar nakil olarak normal şehirlerarası taşınmalara benzerlik gösterse de Gümrük mevzuatı ve evrak işlemleri sebebi ile çok farklı prosedürleri olan bir işlemdir ve mutlaka bu alanlarda konusunda uzman ve deneyimli firmalar tarafından hizmet alınmalıdır. Yurtdışına her bir bireyin mevzuat gereği hayatı boyunca sadece bir defa ev eşyalarını taşıma hakları bulunmaktadır. Buna göre peri hakkı adı verilmektedir ve bu taşıma hakkı dışında taşıma yapılabilir ancak taşınacak olan eşyaların raiç bedeli üzerinden gümrükte bir vergi ödenmesi zorunluluğu da bulunmaktadır. Ayrıca vatandaşlığı olması ya da taşınma için de bir mecburiyetin de olması mutlaka gerekmektedir.

Ülkemizden nakli gerçekleşen zati eşyalar için Avrupa Birliği gümrükleri bütün ev eşyalarının gümrük ve KDV ücretlerinden muaf olması için de genellikle 2 şart aramaktadır. İlk olarak eşyaların sahibi olan kişilerin teslimat ülkesi ve vatandaşlığı, ikincisi ise eşyaların bir mecburiyet nedeni ile naklinin ispat edilmesidir bu ise genellikle iş ya da evlilik gibi bilgilerdir. Almanya nakliye hizmetlerinde yer alan bu iki şarttan bir tanesinin sağlanmaması durumunda ise gümrük belirlemiş olan mal bedeli üzerinden %18 KDV ücretini isteme bedeli tahsil yoluna gidilmektedir. Zati eşya yüklerinde ise yurtdışı gümrüğü eşya sahibini eşyaların basına ıslak imzalı onay için de davet edebilmektedir ve işlemler de eşyaların teslim adreslerine ve en yakın iç gümrükte yapılması gerekmektedir.

Yurtdışı Nakliye Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir

Yurtdışı Almanya nakliye olmak üzere fiyatları Türkiye’den Avrupa’daki herhangi bir ülkeye taşınırken ya da ürünleri taşıtırken ne gibi masraflar çıkar, vergiler ve olası meydana gelebilecek tehlikelerin neler olduğu merak konusudur. Bilindiği üzere taşınma işlemleri paketleme ile başlayarak teslimat ile süreçler tamamlanmaktadır. Paketlemeler eğer ki iyi yapılmamışsa eğer her ürün nakliye esnasında büyük oranlarda deforme olmak risklerini taşımaktadır. Bu nedenlerden dolayı da paketleme işlemlerinin çok iyi şekillerde yapılması gereklidir ve ürünlerinde paketlemesi her bir ürünün cinslerine göre değişmektedir. Küçük olan ürünler için de koli ambalaj olarak tercih edilirken büyük parça ürünleri için de karton selefon ve patpat naylon kullanılmaktadır.

Yurtdışı taşımalarında herhangi bir taşımalarda farklı olarak fiyatlarını etkileyen lojistik, gümrükleme ve depolama vb. gibi faktörler söz konusu olarak fiyatlarda farklılıklar gözlenmektedir. Almanya nakliye ya da diğer ülkelere taşınmalarda ise, tır ya da iç nakliye aracı ile de alınması organizasyonları yapılarak en uygun yurtdışı tırlarına yüklenmesi süreçleri lojistik süreçlerinin başlangıcıdır. Bir ürünlerin alınması ile teslimatları arasında geçen süreç içerisinde gümrükleme uluslararası taşınmaların en çok sorun yaşanan bölümleridir. Evrak işlemleri gümrüklerin istedikleri beyanname, çeki listeleri, vekâletname vb. gibi bütün evrakların hatalı ya da eksik hazırlanması hem nakliye süreçlerinin uzatacaktır hem de ekstra maliyetlerin çıkmasına neden olacaktır. Bütün bu bilgilere dikkat ederek taşıma işlemlerinin gerçekleşmesi gerekmektedir.