Subaru Levorg Özellikleri Nelerdir?

Subaru Levorg Özellikleri Nelerdir?

Bir aile babası hem ailecek sığabilecek geniş bir araba hem de yalnızken heyecanlı şeyler yapmak istiyorsa sanırım Subaru levorg tam ona göre bir otomobil. Türkiye pazarına 2015’te giriş yapan Subaru levorg 2016 yılında küçük değişikliklerle satılmaya devam ediyor. Önde c formunda ön farlar, turbo beslemeli motorun intercooulerını soğutmak için ön kaputta bulunan havalandırma girişi, ön tampon tasarımı ve köşeli yapıdaki krom panjuru ile arkada da c formundaki arka far grubu ve çift egzoz çıkışı ile levorg hem sportif hem de özgün görünmeyi başarıyor. Levorgun içine geçtiğimizde kaliteli bir kokpitle karşılaşıyoruz. Üstü deriyle kaplı ön konsol ve etrafı deriyle kaplı vites kutusu içerideki malzeme kalitesinin yüksek olmasında büyük pay sahibi. Orta konsolda 6,2 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran çoklu ortam sistemi(sport plus paketinde 7 inç) ve konsolun üstünde bir bilgilendirme ekranı yer alıyor. Otomobilin sportif kimliğine uygun bir tasarımda ve ideal büyüklükte olan direksiyonun üstündeki tuşlarla da birçok şeye erişebiliyorsunuz. Levorgda elektronik park frenine yer verilmiş olması kullanıcıya daha fazla eşya gözü sağlamış. Levorgtaki yaşam alanına gelecek olursak sürücü ve yolcu adına önde bir pürüz yer almıyor ama levorgun bir aile otomobili olduğunu düşündüğümüzde arka koltukların önden daha rahat olduğunu söylemekten çekinmeme gerek yok. Levorgun sportif karakterini gösterdiği bir başka yer ise süspansiyonu, otoyol sürüşlerinde kullanıcıyı memnun eden süspansiyon bozuk yollarda gergin yapısından dolayı rahatsızlık veriyor. Baş ve diz mesafesinde ise levorg yeterli alanı bizlere sunuyor. Levorgun içerisinde 110 km/h hızdan sonra rüzgâr sesini duyamaya başlıyorsunuz.

Teknik Özellikler

Subaru levorg ülkemize 1,6 litre boxer tipi benzinli motor ile sunuluyor. Subaru severlerin büyük ilgi duyduğu bu motorda silindirler, klasik motorların aksine dikey değil yatay konumda çalışmakta. Subaru bunun avantajını ön taraftaki alçak ağırlık merkeziyle ve otomobilin dengensine sağladığı katkıyla kullanyor . 1,6 litrelik bu motor 170 PS güce ve 250 NM torka ulaşabiliyor. Bu motor 1550 kiloluk bu kasayı 8,9 saniyede 100 km/h hıza çıkararak bizlere güzel işler yaptığını gösteriyor. Subaru, levorgu lineartronic diye adlandırdığı CVT şanzıman ile kombine etmiş. CVT şanjıman önceden kitlenmiş altı tane orana sahip ve sürekli değişken oranlı. İsterseniz bu şanjımanı direksiyonun arkasındaki kulakçıklarla manuel olarak da kontrol edebiliyorsunuz. Levorg bu birleşim ile ani hızlanmaları seven kullanıcıları pek memnun etmese de levorgun bir aile otomobili olduğunu düşündüğnüzde onun süzüle süzüle hızlanmasını doğru buluyorum. Levorgda diğer bütün Subarular gibi dört tekerlekten çekiş sistemine sahip ve buna sert olan süspansiyonda eklenince yüksek viraj limitleri kendine hayran bırakıyor. Levorgun 522 litrelik bagaj hacmi arka koltukları yatırdığınızda daha da yükseliyor.

Subaru’nun Dört Tekerlekten Çekiş Sistemi

Subaru’nun dört çeker sistemi neredeyse tüm otomobil severlerin saygısı kazanmış durumda. Subaru’nun bu sistemine akıllı dört çeker de diyebiliriz. Çünkü diğer sistemler bütün yol koşullarında her tekerleğe sürekli güç aktarımı yaparken S-AWD adlı sistem bunu kontrollü bir şekilde yapıyor. Bu sistemin dönütlerini de kontrollü dönüşler, kaygan zeminde daha iyi tutunma ve iyi hızlanma şeklinde alabiliyorsunuz.

Genel Bakış

Subaru ya genel anlamda baktığımız da kullanım kolaylığı sunan detaylar dikkatimizi çekiyor. Bagajda eşik olmaması yük indirip bindirmede kolaylık sağlarken yolcuların daha rahat inip binebilmesi için arka kapının 90 derece açılma açısına sahip olması ve ön tarafta sürücünün konsoldaki ekrana ulaşmasındaki kolaylık ergonomiyi arttırırken araca kötü eleştiri yapmakta bizleri zorluyor. Subaru’nun fabrika verilerine göre 7,1 litre olan ortlama yakıt tüketimi günlük hayatta 10 ile 10.5 litre dolaylarında karşımıza çıkıyor. Levorgun ağırlığını göz önünde bulundurursak pekte kötü değerler denemez.

Fiyatları ve Piyasası

Subaru ülkemize 1.6 motor ile iki farklı donanımda sunuluyor. Levorg 1.6İ GT-S sport ve 1.6İ GT-S sport plus. 1.6İ GT-S sport paketi 139.000 TL ve 1.6İ GT-S sport plus paketi 149.000 TL olarak müşteriyle buluşuyor. Levorg boyutları itibari ile D segmentine daha yakın bir otomobil. Rakibi diyebileceğimiz passat variant ve insignia sport tourer ile karşılaştırdığımız zaman Subaru levorgun fiyatları rekabetçi gözüküyor. Levorgun ikinci el piyasasına baktığımızda ise az sayıda olan araçların fiyatları 100.000 ile 117.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor.