Anksiyete Kimlerde Görülür?

Anksiyete Kimlerde Görülür?

Anksiyete Bozuklukları

Yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen istatistiklere göre anksiyete bozuklukları kadınlarda erkeklere oranla bakıldığı zaman daha sık görülmektedir. Aşırı korumacı tavır sergilenerek büyütülmüş çocuklarda, çevresinden sıklıkla olumsuz tepkiler alan ve sindirilmiş bireylerde de anksiyete problemlerine daha sık rastlanmaktadır. Çocukluk döneminde yaşanmış olan olumsuz durumlar, travmalar ve mutsuzluklar arttıkça anksiyete yaşama riski de artış göstermektedir. Anksiyete bozuklukları ile ilgili olarak uzman yardımına başvurmak için internet sitesini ziyaret ederek ihtiyacınız olan desteğe rahatlıkla ulaşabilme imkânı sağlayabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra ailede ya da akrabalarda anksiyete görülmesi de riski arttırır, çünkü bu rahatsızlıkta genetik geçiş mümkündür.

Anksiyete Tedavi

Anksiyete bozukluğunun birden farklı türü bulunmaktadır. Bu türleri tanımlayacak olur isek; Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu: Hiçbir neden yokken duyulan aşırı gerginlik ve endişe hissi
Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Bireysel ilişkilerde, başkalarının yaptığınız şeyleri yargılaması ve alay etmesine karşın endişe ve stres duyma halidir. Panik Atak: Aniden beliren yoğun korku ve beraberinde panik ataklar yaşanması durumu. Bu esnada göğüste ağrı hissedilebilir, ter boşalması da yaşanabilir, kalp atışları hızlanır. Bu süreç esnasında boğulma hissiyatı veya kalp krizi yaşandığı düşünülebilir. Agorafobi: Kalabalık ortamlarda, acil bir durum yaşandığında hareket kabiliyeti kısıtlı olacağı için yaşanılan korku ve endişe. Seçici Dilsizlik: Bazı çocuklar aileleri ile birlikteyken konuşarak iletişim kurabilirken, toplum içerisinde konuşamamaktadırlar ve bu sosyal kaygı seçici dilsizlik olarak adlandırılır. Ayrılık Kaygısı: Sevilen kişiler bireylerin etrafından ayrıldığında çok endişe duyar ve her an gözünün önünde olsun ister. Belirli Fobiler: Yükseklik korkusu olarak ortaya çıkabilir. Bu korkuyu taşıyan kişiler uçana binmek veya yüksek katlardaki evlerde oturmaktan dolayı endişe ve sıkıntı duyabilirler.