Köpekler Neden Kanser Olur?

Köpekler Neden Kanser Olur?

Evrimsel sürecin sonucu olarak insanlar ve hayvanlar arasında vücut yapıları ve organ işlevleri ile meydana gelen hastalıklar vb. gibi birçok açıdan benzerlik göstermektedir. Bu benzerliklerden bir tanesi ise kanserdir ve insanlarda olduğu gibi köpeklerde de meydana gelen bir hastalıktır. Kanser hastalığı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da ölümcül bir hastalıktır fakat insanlara benzer olarak köpeklerde bir takım tedavi yöntemleri ve ameliyatları da bulunmaktadır. Köpeklerde ameliyat sonrası bakım ve gerekli işlemlerin ise mutlaka en doğru şekillerde yapılması gereklidir.

Köpeğin Kanser Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bunun en doğru cevabı kesinlikle yapılacak olan özel testler ve incelemeleri sonucunda veterinerler tarafından verilmektedir. Fakat bazı durumlarda ise yaygın görülmeye başladığı zamanlarda bu işaretlere dikkat edilmelidir. Köpeklerde ameliyat sonrası bakım ve bu tür rahatsızlıklarını erken fark etmenizi sağlayabilir. Köpeklerinizde anormal şişkinlikler, hızlı ve yüksek miktarda kilo kayıpları, iştahsızlık özellikle köpeklerde oyun oynamama vb. gibi durumlarda mutlaka veterinere götürmelisiniz.

Havlama Ve Hırlama Sorunları

Evcil köpekleriniz sürekli olarak kapınıza gelen kişilere havlıyorsa ya da gecenin bir saatinde duyduğu ses sonucunda uzun hırlamalar meydana geliyorsa dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Birçok köpeklerde ameliyat sonrası bakım ve işlemlerinden sonra ayrıca kendi alanına giren başka bir hayvan olduğunda, alışamadıkları bir durumla karşılaştığında, ailenin bir üyesinden ayrıldığında bu davranışları sergiler. Bunların dışında kedi gördüğünde, acıktığında ya da tedirgin olduğunda havlaması basit bir tepki niteliğindedir.