Marka Avukatının Görevleri

Marka Avukatının Görevleri

Marka Nedir, Nasıl Tescil Edilir

Özel işaretlerle farklı ve ayrıcalıklı hale getirilen mal ve hizmetlerin marka olarak kabul edilmesi için TPE’ye başvurularak tescil edilmesi gerekir. Özel bir isim, harf, resim, şekil... gibi özellikler bir ticari mal ya da hizmeti markalaştıran özelliklerdir. Bu özellikleri tescil ettirmek söz konusu mal ya da hizmetin markalaşmasını sağlar. Türkiye’de marka ve patent işlemleri Türkiye Patent Enstitüsü tarafından yürütülür. Tescil için işletme sahibi ya da vekil tayin edeceği marka avukatı başvuru yapabilir. Tescil işlemleriniz için dan hukuki destek alabilirsiniz.

Markanın Korunması

Marka başvurusu, tescili, devri, rehni, ihlal işlemleri, ihlal nedeniyle maddi ve manevi tazminat davaları, marka imhası, markanın silinmesi, marka lisansı ve haczi, marka isim ve adres değişikliği, marka başvurusuna itiraz... gibi konularda hukuki deste sunan avukatlara marka avukatı adı verilir.

Marka Tescil

Markanın tescil sürecinde yasal prosedürü takip edecek avukatın olması, hak kaybına uğranmasına engel olur. Tescil başvurusu öncesi marka araştırması yapmak, markanın özgün olduğunu tespit etmek... gibi konularda yardımcı olan avukat, aynı zamanda markanın korunmasına da yardımcı olur. Başvurunuzun kabul edilmesi için öncelikle marka araştırması yapmalı, özgünlüğünden emin olduktan sonra diğer işlemleri yapmalısınız. Zira, başka bir markayı taklit etmek ya da kullanmak cezai yaptırımı olan bir durumdur. Markanızla ilgili profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız ozdogruhukuk.com safyayı ziyaret ederek yardım alabilirsiniz.