Yakın Mercekte CNC

Yakın Mercekte CNC

CNC kısaltması tam olarak ne demektir ve CNC makinesinin nasıl bir işlevi vardır? CNC işleme, imalat ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bir terimdir. CNC terimi "bilgisayar sayısal kontrolü" anlamına gelir. CNC işleme tanımı, boş veya iş parçası olarak bilinen bir stok parçasından malzeme katmanlarını çıkarmak için tipik olarak bilgisayarlı kontroller ve makine araçları kullanan çıkarıcı bir üretim süreci olmasıdır. Bunun sonucunda ise özel olarak tasarlanmış bir parça üretir. Bu işlem, metaller, plastikler, ahşap, cam, köpük ve kompozitler dahil olmak üzere çok çeşitli malzemeler için uygundur . Makinenin kendisi açısından konuşurken, CNC makine tanımı, CNC işlemenin işlemlerini bağımsız olarak gerçekleştirebilen gerçek programlanabilir makineyi temsil eder.

CNC Makinesi Sürecine Genel Bakış

Delikli bant kartları kullanılan sayısal kontrol (NC) işleme işleminden çıkan CNC işleme, stok malzemesini (örn. Metal, plastik, ahşap, köpük, kompozit) şekillendirmek için makine ve kesici aletleri çalıştırmak ve değiştirmek için bilgisayarlı kontrolleri kullanan bir üretim işlemidir.

Temel CNC Aşamaları

CNC işleme prosesi çeşitli yetenekler ve operasyonlar sunarken, sürecin temel prensipleri hepsi boyunca büyük ölçüde aynı kalır.

  • CAD modelini tasarlama
  • CAD dosyasını CNC programına dönüştürme
  • CNC makinesi sürece hazırlanması
  • İşleme işleminin yürütülmesi

Unutmayalım ki doğru CNC makinesi seçimi sürecin doğru ilerlemesinde çok önemlidir.