Güzel Bir Cilt İçin Uygulanması Gereken Adımlar

Güzel Bir Cilt İçin Uygulanması Gereken Adımlar

Güzel bir cilt elde etmek için birçok şey denemeye hazırız ve bu yüzden de güzellik bakımı konusunda yapılması gereken önemli şeyleri bilmeliyiz. Hepimiz temiz ve parlak bir cilt yapısına sahip olmak istiyoruz. Temizleme, tonlama ve nemlendirme de dâhil olmak üzere birçok teknik uyguluyoruz. Bazen bunlar bize harika sonuçlar verirken bazen de dikkat edilmesi gereken birkaç durum göz ardı edilirse yan etkiler de ortaya çıkabiliyor. Kısacası hepimiz lekeler ve akne semptomları olmayan bir cilt hayal ediyoruz. Bunu gerçeğe dönüştürmek ise çok zor bir iştir. Sağlıklı ve esnek bir cilt sistemi ancak günlük olarak bakım yaparsanız elde edilebilir. Burada güzelliğinizi doğal olarak geliştirmek için bazı cilt bakımı ipuçları sizlerle paylaşacağız. Birçok insanın parlak bir yüzün nasıl elde edileceği konusunda şüpheleri vardır. Tüm bu şüpheler bizi genellikle cilt bakımında yanlış uygulamalara götürür. İşte cilt bakımı için yapılması gereken 6 doğru şey:

Yatmadan Önce Makyajınızı Temizleyin

Her gün yatmadan önce makyajı çıkardığınızdan emin olun. Cildinizin bütün gece özgürce nefes alması gerekir. Gözenekleri kapatarak makyaj bu sürece engel olur. Makyaj temizliği yapmadan bir gece geçirmek bile cildinizde koyu lekelere neden olabilir. Bunu yapmak için bir makyaj temizleyiciniz olmasa bile, sorun değil. Biraz zeytinyağını bir pamuklu çubuğa batırın ve yüz makyajına nazikçe masaj yapın.

Kendinizi Güneşten Koruyun

Sizi zararlı güneş ışığından korumak için en az SPF 15 güneş koruyucuya ihtiyacınız vardır. Güneş ışığı, kırışıklıklar, lekeler ve diğer cilt problemleri gibi yaşa bağlı semptomlarla cildinize hızla zarar verebilir. Bu yüzden cildinizi güneşten korumak önemlidir.

Yeme Alışkanlıklarınızı Düzeltin

Düzenli olarak yediğiniz yiyecekleri daima not edin. Daha fazla meyve, sebze, yeterli protein ve vitamin tüketin. C vitamini içeren, düşük yağ ve şeker barındıran yiyecekler parlak cildin anahtarıdır. Şeker oranı düşük gıdalar insülin seviyelerini azaltır ve cilt hücrelerinin sağlıklı bir dengede kalmasını sağlar. Daha baharatlı, tuzlu, fermente gıdalar ve kızarmış yiyecekler yiyin . Alternatif olarak, pirinç, yulaf ve elma sosu gibi hoş bir diyet uygulayın.

Terleyerek Toksinlerden Kurtulun

Düzenli egzersiz yapın. Egzersizler vücudunuzun gerekli kan dolaşımını almasına yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzu temizleme sürecini de hızlandırır. Egzersiz yaparken cilt bakımından kaçının. Egzersizden önce ve sonra cilt bakımı yapmak iyi bir fikir değildir çünkü cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olarak terin ve dolayısıyla zararlı maddelerin vücuttan atılmasına engel olurlar.

Geceleri İyi Uyuyun

Her gece en az 8 saat uyumaya çalışın. Yeterince uyuyamazsanız cildiniz çabucak yorulur. Cildinizi doğal olarak yatıştırmak için haftada iki veya üç kez yüzünüze bal uygulayabilirsiniz. Yatmadan önce cildinizi düzgün bir şekilde nemlendirmeyi ve yüzünüzü yıkamayı unutmayın. Kuru cilde sahip insanlar alkolsüz ve hafif temizleyiciler kullanmalıdır.

Bol Bol Su İçin

Her gün bol su içerek vücudunuzdaki suyu tutun. Vücudunuzun susuz kalmasına asla izin vermeyin. Günde en az 8 bardak su için. Ayrıca, karpuz, salatalık, portakal, çilek, greyfurt ve kavun gibi yüksek su içeren meyve ve sebzeleri yemelisiniz.