Koltuk Sensörü Nedir?

Koltuk Sensörü Nedir?

Elektronik olan uygulamalarda algılama işlemlerini kısa sürede ve en etkili şekillerde gerçekleştiren sistem ya da elemanlara sensör denilmektedir. Aynı zamanda algılayıcı olarak da bilinmektedir ve sensörler elektronik cihazların duyu organı olarak da görev alan sistemlerden bir tanesidir. Koltuk sensörü olarak da artık servis araçlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Sensörler fiziksel ortamlardaki kinetik güç ile elektronik cihazları birbirlerine bağlayan bir köprü görevini görerek, sistemlerde ki sensör hangi değişkenlere duyarlı ise sistemlerin dışında olan etkileri algılar ve elde ettikleri de değerleri sistemin karar verme kısımlarına yollamaktadır.

Koltuk Sensöründe Merak Edilenler Nedir?

İstenilen bütün bulguların insanlar tarafından anlaşılabilir olması mutlaka gerekmektedir ki bu sebeplerden dolayı da sensörlerin yapıları çeşitli değişkenlere göre çalışmasını sürdürür ve kullanılacak olan alanlara en uygun olan sensörlerin bu şekillerde seçilmesi gerekmektedir. Koltuk sensörü diğer alanlarda kullanılan sistemler değişkenler çeşitli birimler ile ifade edilmektedir ve bu birimler arasında da sensörlerin hangi nedenler ile kullanılacağı da gösterilmektedir.

Koltuk Sensöründe Yeni Yönetmenlik

Koltuk sensörü yeni yönetmenliğine en uygun olarak koltuk doluluk ve 3 nokta emniyet kemeri koltuk işgal sistemleri her bir koltuğun altına konulan sensörler sayesinde yolcu koltuğa oturduğundan şoför mahalindeki elektronik panele bilgiler verilmektedir ve ışık yanar ve şoför o koltuklarda oturan var mı yok mu anlaşılmaktadır. Şoför aracı kapatması halinde ise koltuklardan bir tanesi dolu ise cihazlar alarm vererek siren çalar ve araçlarda yolcu olduğu bu sayede anlaşılmaktadır.