BETON TEST CİHAZLARI NE İÇİN KULLANILIR?

BETON TEST CİHAZLARI NE İÇİN KULLANILIR?

Betonların farklı açılardan değerlendirilmesine olanak sağlayan test cihazları birçok farklı türe sahiptir. Bu türler arasında şişeli vibratör, silindir yarma deney aparatı, silindir numune kapları ve silindir başlıklama seti gibi seçenekler bulunuyor. Bunların yanı sıra sıkıştırma faktörü cihazı, ağırlık sehpası, numune kalıpları ve kell top aparatı gibi seçenekler de betonlar için kullanılabilir. Özellikle inşaat sektöründe sıklıkla tercih edilen bu cihazlar, betonların çevresel koşullara ve diğer olumsuz etkenlere karşı çok daha dayanıklı olmasını sağlar. Betonun kullanıldığı her alanda tercih edilebilen test cihazları, taze beton deneylerinin gerçekleştirilmesinde etkilidir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Betonların Test Edilme Süreci

Betonlar test edilmeden önce henüz taze olan betondan numune alınarak işlemlere başlanır. Slump olarak adlandırılan ilk çökme deneyi başarı ile tamamlandıktan sonra sıra cebe deneyine geçer. Cebe denetiminde betonun sıkıştırılma derecesi hakkında bilgi sahibi olunur. Sıkıştırma sürecinden başarıyla geçen betonlar, ardından yoğunluk ölçümü için farklı bir test cihazına tabi tutulur. Hava muhtevasının belirlenmesi içinse basınç yöntemleri uygulanır. Tüm beton test cihazları testlerinden başarıyla geçen betonlar kullanıma hazır hale müşteriye sunulur veya firmanın kendisi tarafından tercih edebilirler.

Beton Test Cihazları Nerelerde Kullanılır?


Beton test cihazları, betonun bulunduğu her alanda kullanılır. İnşaat mühendisliği başta olmak üzere mühendislik dallarının birçok alanında kullanılan bu cihazlar birbirinden farklı türlere sahiptir. Bu türler arasında betonun çökme durumunu ölçen cihazlar, beton harcının ilgili standartlara uygun olup olmadığını ölçen cihazlar ve çevresel faktörlere bağlı olarak gerçekleşmesi mümkün olan darbelere karşı betonun dayanıklılığını ölçen cihazlardır.