Resim Büyütme Programları

Resim Büyütme Programları

Küçük resimleri yeniden boyutlandırıp büyütmek istediğinizde, resim bulanıklaşır, resim büyütme programlarını kullanarak resimlerinizi yeniden sorunsuz bir şekilde büyütebilirsiniz. Web sitelerinde genellikle bitmap resim biçimi kullanılmaktadır. Tüm resim dosyaları aslında bitmap dosyasıdır. Bitmap’in içinde binlerce piksel bulunur. İnternette gördüğünüz fotoğraf büyütme programları, boyutu değiştirmek için bu pikselleri büyütmeyi seçer. Resimlerinizin bulanık ve kalite kaybı olmadan büyütmek için; Adobe Photoshop, Gimp, Irfanview programlarını kullanabilirsiniz.

Adobe Photoshop Kullanarak Resim Büyütme

Adobe Photoshop’un perfect resize özelliğini kullanarak resimleri yeniden boyutlandırabilirsiniz. Büyütmek istediğiniz resmi programa sürükle bırak yöntemiyle yükleyin. File, automate, perfect resize yolunu takip edin. Ekranın sol kısmında açılan menüden hazır ölçülerden birini seçebilir ya da kendiniz bir ölçü yazabilirsiniz. İşlemleri tamamladıktan sonra file, apply yaparak kaydedin. Windows, Linux, macOS işletim sistemleriyle uyumlu çalışan Adobe Photoshop programını ilgili internet sitesinden indirebilirsiniz.

Gimp Kullanarak Resim Büyütme

Adobe Photoshop’a göre bir diğer alternatif program Gimp’dir. Program resimlerinizi çok fazla kalite kaybetmeden büyütmenize yardımcı olur. Gimp resmin boyutunu büyütür ancak Adobe Photoshop kadar kaliteli bir işlem yapamaz. Büyütmek istediğiniz resmi programla açın. Menüyü kullanarak görüntü, resim ölçekle yolunu takip edin. Açılan ekrana istediğiniz boyutu girin. Nitelik bölümü altında yer alan ara değerleme yöntemine sinc lanczos3 seçtikten sonra ölçekle butonuna basın. Gimp Windows, Linux, macOS işletim sistemleriyle sorunsuz bir şekilde çalışır. Gimp programını ilgili internet sitesinden indirebilirsiniz.

Irfanview Kullanarak Resim Büyütme

Irfanview, fotoğraf düzenleme ve görüntüleme programlarından bir tanesidir. Program akıllı bir yol kullanarak resim büyütme ve küçültme işlemlerini başarılı şekilde yapar. Büyütmek istediğiniz resmi Irfanview ile açın. Menüden Image, resize, resample yolunu takip edin. Açılan sayfada istediğiniz boyutu yazın. Resim boyut yöntemine göre filtre bölümünden lanczos seçin. Apply sharpen after resample’nin yanındaki kutuyu işaretleyin. Irfanview sadece Windows işletim sistemleriyle çalışır. Programı ilgili internet sitesinden indirebilirsiniz. Sonuç olarak resim büyütme programlarına baktığımızda, kesinlikle kalite kaybı olacaktır. Buradaki amaç kalite kaybını en aza indirerek, resmi yeniden boyutlandırmaktır. Siz de Adobe Photoshop, Gimp ve Irfanview programlarından birini seçerek resimlerinizin kalite kaybını en aza indirerek büyütebilirsiniz.